ASUS TUF Gaming VG34VQL1B 34" 165Hz WQHD 1ms FreeSync VA Curved Gaming Monitor
  • Sold Out - Backorder Available
AVAILABLE FINANCES
AUSSIE SELLER
WARRANTY
EXPRESS
SUPPORT
SKU: MNAS-VG34VQL1B
  • 34" WQHD (3440x1440) 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 165Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • FreeSync Premium technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates
  • Full HD(1920 X 1080)@120Hz output on PS5 & Xbox Series X/S
TUF Gaming VG34VQL1B Gaming Monitor
TUF Gaming VG34VQL1B is a 34-inch UWQHD (3440 x 1440) HDR 21:9 display with an ultrafast 165Hz refresh rate. Designed for gamers and others seeking immersive gameplay, it offers some serious specs.
Brand ASUS
Screen Size 34"
Native Resolution 3440x1440 (UWQHD)
Monitor Series ASUS TUF
Panel Type VA
Gaming Recommended Yes
Business Recommended No
Content Creator Recommended No
Home Recommended No
Refresh Rate (Max) 165Hz
Aspect Ratio 21:9 (Ultrawide)
Height Adjustment Yes
Tilt Adjustment Yes
Pivot Adjustment No
Swivel Adjustment Yes
VESA Mount Yes
Integrated Speakers Yes
G-Sync Ready No
G-Sync Compatible No
FreeSync Ready Yes
DisplayPort Yes
HDMI Yes
Mini DisplayPort No
Mini HDMI No
Thunderbolt No
DVI No
VGA No
USB Type-C No
Curved Yes
Integrated USB Hub No
Response Time 1ms
Colour Depth 8-bit
HDR HDR400
HDR10 Yes
Brightness (Max) 550 cd/m2
Integrated Webcam No
Touch Input No
Portable Monitor No
SKU MNAS-VG34VQL1B
Barcode # 4718017966573
Brand ASUS
3 Years Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other PCMarket users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review
Calculate your shipping
More From This Category
AOC Agon 48.8inch 165Hz Curved 5K VA Ultrawide Gaming Monitor